Naučné stezky – okolí Pece pod Sněžkou

Černohorské rašeliniště

Černohorské rašeliniště Černohorské rašeliniště je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších. Jeho rozloha činí 66 ha a stáří se odhaduje na 6 000 let. Nachází se cca 1 km od lanovky jezdící z Jánských Lázní na vrchol Černé hory a rozkládá se v sedle mezi Černou a Světlou horou při pramenech Černého potoka. Na sušších okrajích roste kleč, na vlhkých místech různé druhy rašeliníků. Na rozdíl od nelesních rašelinišť se vyznačuje větším výskytem suchopýrů a ostřic.

Naučná stezka o délce cca 4,5 km s několika informačními panely vede od Černé boudy k Václaváku, Hubertově vyhlídce, Velkým Pardubickým boudám. Lze se na ni napojit z kterékoliv strany, je přístupná např. po červeně značené turistické cestě od Pece pod Sněžkou, z vrcholu Černé hory od horní stanice lanovky, nebo po zeleně značené cestě z Janských Lázní. Nejlepším časem k prohlídce bývá červenec, kdy je díky množství kvetoucích rostlin celkový dojem z procházky nejsilnější. Černohorské rašeliniště patří do I. a II. zóny.

Lesní hrádek Aichelburg

Velká Úpa – farma Sosna – Aichelburg – Temný Důl

Lesní hrádek AichelburgLesní hrádek Aichelburg stojí uprostřed lesů na úbočí Světlé hory. Málo navštěvovanými romantickými partiemi k němu vedou tradiční chodníky využívané v minulosti ke svážení dřeva na saních rohačkách. Lesní hrádek vznikl v roce 1861 jako památník osvíceného majitele panství Bertholda Aichelburga. Uvnitř obnovené hradní síně najdete jeho dochovanou bustu, ale také vchod do vyhlídkové věže a další zajímavosti. V informačním centru Veselý výlet v Peci pod Sněžkou nebo v Temném dole si můžete vypůjčit klíče a lesní hrádek si sami odemknout.

Farma SosnaV mapě i v terénu dobře značená 8 km vycházková trasa vede buď z Temného Dolu do Velké Úpy nebo obráceně. Na zajímavá místa a události upozorňují informační panely se čtyřjazyčným textem (18 zastavení). Projdete smíšeným lesem přes Aichelburg, kolem luční enklávy Velké Tippeltovy boudy se souborem původní lidové architektury a přes Vlašské boudy.

Tady je známá horská farma Sosna, která bohužel nedávno skončila svojí činnost; přesto ji doporučujeme jako jeden z cílů výletů. Farma se nachází ve výšce 1 100 metrů.

Zelený důl

Pec pod Sněžkou (záchytné parkoviště směr Javor) – Zelený Důl – Jelení louky

Chata Jelení LoukyJen kousek od centra Pece pod Sněžkou začíná úzké údolí Zeleného dolu. Pozvolna projdete kolem několika kaskád a malých vodopádů. Po 2,5 kilometrech se údolí překvapivě rozšiřuje, protože tu vysokohorský ledovec před několika desítkami tisíc let vyhloubil široký ledovcový kar. Na nejrovnějším místě alpští dřevaři, kteří od 16. století kolonizovali východní Krkonoše, založili malebnou luční enklávu Jelení louky se třemi horskými boudami. Dnes Vás v té hlavní potěší dobré služby původního hostince s tradicí založenou už v roce 1731.

Okolo Pece

Náměstí u Hospody Na peci – parkoviště u kapličky – Chaloupky – Malá Pláň – Hnědý Vrch

Pec pod SněžkouNa náměstí u Hospody na Peci je rovněž začátek vycházky plné hezkých výhledů a romantických zákoutí. Po obnovených pěšinách a lesních cestách Vás povedou dřevěné směrovky "Okolo pece". Cestou si na informačních panelech přečtete o založení pošty, školy, lesní správy, vodárny pro celé město i výjimečnosti zdejších horských luk. Nejoblíbenějším místem je posezení u sloupové kapličky se sochou poutníka na Chaloupkách. Nejklidnější pak vyhlídka u Kamoru ještě před luční enklávou Hnědý Vrch s obnovenou kaplí svaté Barbory. Okruh nebo jeho části jsou vhodné i ke krátkým procházkám seniorů, cesta má několik míst s lavičkami. V závěru je okruh propojen s trasami Vlčí jáma a Zelený důl. Na tuto trasu se lze napojit i přímo z horní části hotelového parkoviště.

Rýchory

Naučná stezky Rýchory – Pohraniční opevněníDříve dřevařská obec Rýchory je klasickým příkladem horské obce. Vznikla koncem 16. století v důsledku mohutných lesních těžeb pro potřeby dolů v Kutné hoře. Tradiční horská zástavba je zde bez jakéhokoliv řádu volně rozprostřena po loukách. Její součástí je vrchol Rýchor s Rýchorskou boudou (dnes školící středisko KRNAPu, ve které se můžete v místním stánku občerstvit a ohřát) a Rýchorským pralesem.
Hřebenem vede naučná stezka Rýchory, která má 10 zastávek a prochází nejcennějšími partiemi Krkonošského národního parku – I. a II. zónou. Trasa je vedena po turisticky značených cestách a vede od vyhlídky Maxovka s odbočkou k Rýchorské studánce směrem ke křižovatce cest Kutná na Dvorský les a vrací se nad Sněžnými Domky zpět. Délka trasy je 6 km.

Vlčí jáma

Vlčí jámaTrasa je pojmenovaná podle dokonale vymodelovaného ledovcového karu Vlčí jáma a představí Vám přírodní, stavební a historické zajímavosti západní části horského města Pece pod Sněžkou.
Z peckého náměstí se vydáte hlavní ulicí, kde najdete panely s informacemi o historii dříve hornické a dřevařské osady. Další zastávky připomínají založení horské služby, osudy jednotlivých chalup a upozorní Vás na dochované památky z dob ledových i jiné přírodní zajímavosti. Oblast okolo Temné bystřiny Vás potěší divokou přírodou, kterou najdete tak blízko od centra horského města.

Dědictví doby ledové

Naučná stezka Dědictví doby ledové aneb Přeshraniční naučná stezka vede I. zónou KRNAP a KPN, tedy nejcennějšími partiemi Krkonoš. Měří cca 9 km a je možné se na ní napojit v kterémkoliv místě.

počasí

Dnes 23:51 hod.

Jasno

7.8 °C

Jasno

více informací o počasí

webkamera
webkamera Velká Úpa
Velká Úpa (chata Portášky)
29.05.2024 23:51
Novinky
10. 1. 2014

SkiTour - nová lyžařská trasa

Nová lyžařská trasa spojuje Janské Lázně a Pec pod Sněžkou přes Černou horu. Stačí vyjet kabinkovou lanovkou z Janských Lázní na Černou horu, zhruba 300 metrů se nechat převést rolbou a sjet 3 kilometry z Černé hory do Pece pod Sněžkou.

9. 1. 2014

Nové rolby a zasněžování ve skiareálu Pec pod Sněžkou

Ve skiareálu Pec pod Sněžkou pokryjí děla sjezdovky Javor technickým sněhem 3x rychleji než dosud. K lepší kvalitě lyžování přispějí i 2 nové rolby a 7 nových sněžných děl.

více aktualit »

Tip na ubytování

Horská chata Portášky

Horská chata PortáškyZobrazit detail

Horská chata Portášky se nachází v nádherném prostředí Krkonošského národního parku, v jeho 2. zóně, kde narušení...

Pension Modřín Wellness

Pension Modřín WellnessZobrazit detail

Pension Modřín se nachází v centru lyžařského areálu SKIPORT Velká Úpa – Pec pod Sněžkou, na svahu Portášky, 200 m od hlídaného...